Nie ma nic gorszego niż źle dobrana marynarka od garnituru. Jak więc ją odpowiednio wybrać, żeby idealnie na Ciebie pasowała. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego krawca, ale jeśli chcesz kupić ją szybko, poniżej kilka porad, na co warto zwrócić uwagę.

Marynarka jednorzędowa

Marynarki jednorzędowe najczęściej mają dwa lub trzy guziki i klasyczne klapy. Zdarzają się jednak modele z jednym guzikiem i klapami, których górny róg skierowany jest w kierunku barków. Marynarki jednorzędowe z dwoma guzikami wydłużają sylwetkę i sprawiają, że wyglądasz bardziej elegancko. Marynarka z dwoma guzikami pasuje do każdego typu figury. Marynarka jednorzędowa z 3 guzikami to już model tylko dla niektórych mężczyzn. Zarówno bardzo wysocy mężczyźni, jak i ci pulchni powinni zrezygnować z takiego modelu marynarki.

Marynarka jednorzędowa, a jej zapinanie

Jeśli nosisz marynarkę z dwoma guzikami, zawsze zapinaj tylko górny guzik. Dolny guzik zawsze powinien być rozpięty. W marynarce z 3 guzikami możesz zapiąć środkowy guzik lub środkowy i górny, ale nigdy nie zapinaj wszystkich trzech guzików.

Marynarka dwurzędowa

Marynarki dwurzędowe zmieniają teraz trochę swój styl i stają się bardziej dopasowane do sylwetki. Marynarka dwurzędowa ma 2 kolumny guzików, z których tylko jedna daje się zapiąć. Druga kolumna ma jedynie funkcję dekoracyjną. Do marynarki dwurzędowej nigdy nie zakładaj kamizelki. Nie tylko będzie Ci w tym stroju bardzo gorąco, ale będziesz wyglądać na zbyt masywnie (i nienaturalnie) zbudowaną osobę.

Rodzaj klap w marynarce

Przy wybieraniu marynarki zwróć uwagę na szerokość klap w marynarce. Przez ostatnie lata styl marynarek od garnituru bardzo się zmienił i aktualnie najmodniejsze są marynarki z wąskimi i wydłużonymi klapami. Takie marynarki pasują przede wszystkim do mężczyzn o drobnej i szczupłej budowie.

Marynarka ? rodzaj kieszeni

Kolejny istotny szczegół w marynarce to kieszenie. Jakie wybrać ? proste czy skośne? Proste kieszenie przypisuje się klasycznemu stylowi, natomiast skośne kieszenie kojarzą się raczej z marynarkami w sportowym stylu. Do skośnych kieszenie dużo łatwiej włożyć ręce. Do kieszeni marynarki nie wkładaj grubych przedmiotów, takich jak telefon czy portfel. Marynarka będzie się źle układać, przez co stracisz na eleganckim wyglądzie.

Marynarka ? rozcięcia z tyłu

Marynarka może mieć dwa rodzaje rozcięcia z tyłu. Może być to pojedyncze lub podwójne rozcięcie. Dzięki podwójnemu rozcięciu sylwetka wygląda szczuplej, a marynarka daje Ci większą swobodę ruchów. Marynarka z jednym rozcięciem nie wysmukli sylwetki i jest dobrym wyborem przede wszystkim dla szczupłych mężczyzn, którzy nie potrzebują marynarki z dużą ilością przestrzeni.

Kiedy wybierasz marynarkę, pamiętaj też, żeby była do Ciebie jak najlepiej dopasowana (ewentualne niedociągnięcia poprawi krawiec). Marynarka musi idealnie leżeć na ramionach ? nie może od nich odstawać ani być na nich zbyt opięta. Marynarka od garnituru powinna mieć taką długość, żeby zakrywać tył spodni oraz rozporek. Marynarkę przymierzaj na koszulę, żeby sprawdzić, czy spod marynarki wystaje ok. 2 cm mankietu od koszuli. Tak dobrana marynarka sprawi, że będziesz wyglądał elegancko i stylowo.